语言的艺术——中国文化交流活动顺利开展

From 16:00-19:00 local time on December 4th, 2022 ,The “Art of Language – Chinese Cultural Exchange Activities” jointly organized bythe Confucius Institute at the University of Latvia , the Chinese Culture Center in Riga, the Faculty of Humanities at the University of Latvia and the Chinese Studies Association of Latvia was successfully carried out at the Riga Chinese Cultural Center.  More than 50 people attended the event, including cross-cultural expert Jesse Appell, Director Wang Nan of the Riga Chinese Cultural Center, President of the Chinese Studies Association of Latvia Karina Jermaka, Secretary of the Confucius Institute at the University of Latvia Anastasija Galkina, and Chinese language volunteer teachers.

At the beginning of the event,Karina Jermaka, the president of the Overseas Chinese Scholars Association, gave an opening speech to everyone and expressed her sincere greetings and warm welcome to everyone. Director Wang Nan then delivered a speech. Wang Nan said that language communication is of great significance to cultural dissemination and promotion, and was introduced from the topic of “health” and extended to related cultures of “Jiuda”.She hoped that everyone should take care of their bodies while committed to promoting cultural exchanges and cooperation.

Then talk show actor Jesse Appell shared the story of learning Chinese and cross talk in China, which perfectly interpreted how a foreigner gradually “sinicized” and became a “China hand”.  In the end, everyone actively asked questions about Jesse Appell experience and feelings, and Jesse Appell also gave interesting and profound answers to everyone’s questions.  Under Jesse Appell’s humorous language art, the whole venue laughed constantly and the atmosphere was warm.

Finally, Wang Nan, director of the Riga Cultural Center, and Anastasija Galkina, secretary of the Latvian Confucius Institute, presented gifts to Jesse Appell to express their welcome and thanks. The event ended perfectly.

2022.gada 4. decembrī pēc vietējā laika Rīgas Ķīniešu kultūras centra, Latvijas Universitātes Konfūcija institūta, Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes un Latvijas aizjūras valstu kopīgi rīkotā “Valodas māksla – ķīniešu kultūras apmaiņas aktivitātes”. Studentu biedrība veiksmīgi norisinājās Rīgas Ķīnas kultūras centrā.  Pasākumu apmeklēja vairāk nekā 50 cilvēku, tostarp starpkultūru eksperts Aijiexi, Rīgas Ķīniešu kultūras centra direktors Vans Nans, Latvijas Ķīnas studentu asociācijas prezidente Karīna, Latvijas Universitātes Konfūcija institūta sekretāre Gao Anna un ķīniešu valoda. brīvprātīgie skolotāji.

Pasākuma sākumā Aizjūras Ķīnas zinātnieku asociācijas prezidente Karīna teica visiem atklāšanas runu un izteica sirsnīgus sveicienus un sirsnīgu sveicienu visiem.  Pēc tam režisors Van Nans uzstājās ar runu. Režisors Van Nans sacīja, ka valodas komunikācijai ir liela nozīme kultūras izplatīšanā un popularizēšanā, un tā tika iepazīstināta ar tēmu “veselība” un attiecināta uz radniecīgām “džiudas” kultūrām. Ceru, ka visi to darīs. esiet apņēmušies veicināt kultūras apmaiņu un sadarbību, rūpējoties par savu ķermeni.

Pēc tam sarunu šova aktieris Ai Dzjesji dalījās stāstā par ķīniešu valodas apguvi un savstarpējo runu Ķīnā, kas lieliski interpretēja to, kā ārzemnieks pamazām “sinicējās” un kļuva par “ķīniešu roku”.  Noslēgumā visi aktīvi uzdeva jautājumus par Aijiexi pieredzi un sajūtām, kā arī Aijiexi sniedza interesantas un dziļas atbildes uz ikviena jautājumiem.  Saskaņā ar Aijiexi humoristiskās valodas mākslu visa pasākuma norises vieta nepārtraukti smējās, un atmosfēra bija silta.

Visbeidzot Rīgas Kultūras centra direktors Vans Nans un Latvijas Konfūcija institūta sekretārs Gao Anna pasniedza Aijiesi dāvanas, lai izteiktu apsveikumu un pateicību.  Pasākums beidzās lieliski.

当地时间2022年12月4日16:00-19:00,由拉脱维亚大学孔子学院、里加中国文化中心与拉脱维亚大学人文学院和拉脱维亚留学同学会联合举办的“语言的艺术——中国文化交流活动”在里加中国文化中心顺利开展。跨文化专家艾杰西、里加中国文化中心王楠主任、拉脱维亚留华同学会会长卡琳娜、拉脱维亚大学孔子学院秘书高安娜、以及汉语志愿者教师等50余人出席了此次活动。

活动伊始,留华同学会会长卡琳娜向大家致开场词,对大家表示了真挚的问候和热烈的欢迎。随后由王楠主任致辞,王楠主任表示语言的沟通交流对于文化传播和推广有着重要意义,并由“健康”这个话题引入,延伸到“九达”相关文化,希望大家在致力于促进文化交流与合作的同时也要保重自己的身体。

随后脱口秀演员艾杰西和大家分享在中国学习汉语和相声的故事,完美演绎了一个外国人是如何逐步“中国化”,成为“中国通”的经历。最后大家就艾杰西的经历和感受进行踊跃提问,艾杰西也对大家的问题展开了有趣又深刻的解答。在艾杰西的幽默语言艺术下,整个会场笑声不断,气氛热烈。

最后,里加文化中心主任王楠和拉脱维亚孔子学院秘书高安娜向艾杰西赠送礼物表示欢迎与感谢。活动至此完美落幕。